ایمان میقانی منو

لینک

کتاب بنوشید !

روزهای زیادی است که برنامه های کودک تلویزیون (خودمان را می گویم ) کم فروغ شده ، اما از لابه لای این همه برنامه های تکراری که دارند پخش می شوند ، یک برنامه هست که میخکوبت می کند ! یاد خیلی روز های پیش می افتی ، یاد میگیری و زمان برایت کش می آید ! چون دارد برایت کتاب می خواند … بهتر بگویم ، کتاب می کشد یا یه جور دیگر کتاب می بینی .

من می خونم تو گوش کن

من می خونم تو گوش کن

“من می خونم ، تو گوش کن ” ، یک مجموعه تلویزیونی است که از شبکه کودک (این روز ها شده شبکه نهال و پویا ) پخش می شود ، حدود ۱۵ دقیقه برنامه ، که در هر برنامه یک کتاب را برای بچه ها می خواند . برنامه ای که اصلا شبیه برنامه های قبل از خود نیست .

راستش کمتر شده من اینجا برنامه تلویزیونی را توصیه کنم اما حتما این برنامه را ببینید ، برنامه ساز با تیزهوشی فراوان کاراکتر ها و نقاشی های کتاب را جان بخشیده و مجری را به قلب ماجرا می فرستد . بگذارید برایتان بشمارم تا بفهمید چرا می گویم تیز هوشی  :

۱- برنامه با یک مجری اداره می شود ، پس مسلما خشک نشستن و ایستادن که منتفی است . با خود بازی کردن هم خنده دار است بخصوص برای بچه های این دور و زمانه . پس مجری با کاراکترهای کتاب هم کلام و  و هم بازی می شود.

۲- وقتی مجری وارد داستان شد ، دیگر نمی توان داستان را نعل به نعل از روی کتاب خواند ، پس از یک بازنویسی مختصر ، نایجه این میشود که بعد از دیدن این برنامه هنوز هم این کتاب امکان خریدن وخواندن مجدد دارد . (این دقیقا همان نکته ای است که در برنامه ی “خدا لک لک ها را دوست دارد ” با مجری گری مصطفی رحماندوست ، رعایت نشد . حتما پا ورقی را بخوانید )

۳- انیمیشن ها محدود هستند (limit animation ) . اما یک خوبی دارند . از فضای تصویر گری کتاب کودک می آیند . حتما می دانید زیبا ترین قاب های کودکان نه در انیمیشن ها که در کتاب ها بوده و هستند . (لطفا این چند سال اخیر و آن چند ناشر معلوم الحال را کنار بگذارید ). پس زمانی برای خلق کاراکتر و فضا نیاز نیست .

البته ناگفته نماند تبدیل یک تصویر ثابت به کاراکتر و فضا ، گاهی بیشتر از خلق کاراکتر زمان می برد ، پس تین به معنای راحتی کار نیست . اما دغدغه آفرینش کاراکتر سهل شده است .

۴- پس از دستور رهبر در خصوص معرفی کتاب ، به جد این تنها برنامه ای است که دارد این رسالت را انجام می دهد ( در میان همه برنامه های تلویزیونی  )

۵- روی دکوپاژ وقت میگذارم ! داستانم آماده است . همین باعث شده که اینکار خوش ساخت تر باشد .

۶ – راوی هم داریم . چقدر خوب .

۷- من هم می توانم توی کتاب بروم ، چون مجری رفت . پس کار با تخیل کودک همراستا است . این نکته از نظر من خیلی مهم است .

شخصا از اینکه یک نفر برایم کتاب بخواند خوشم می آید ، شاید همین باعث شده تا از اینقدر از این برنامه تعریف کنم . اما بگذارید یکم هم سختگیر باشیم و بگوییم :

جای یک تصویر گر کودک در این برنامه خالی بود ، برخی فضا ها مثل کتابخانه و … خیلی کلیشه است ، اینجا ها یک تصویر گر می خواهیم .

تیتراژ برنامه با آن ترانه خوب و شادش ، به پای خود برنامه نرسیده است .

مجری برنامه ” بیژن بیابانی ” اجرای عالی ای ندارد ، و البته لباس و گریمش را هم نپسندیدم . ( لباسش در ورود به ماجرای کتاب همان لباس اول است و البته همان اولی هم  … ) در این مورد البته گویا نظر من با مخاطبان برنامه کمی متفاوت است {  نظر مخاطبان برنامه را از اینجا بخوانید  }

و در پایان روند انتخاب و معرفی کتاب در ابتدا و انتها خطی و تکراری است و در همه قسمت ها تقریبا یکسان است .

من که فکر می کنم اگر خودتان این برنامه را ببینید ، دوستش خواهید داشت . و البته می توانید “من می خونم ، تو گوش کن ” را از اینجا ببینید .

 

پاورقی (لطفا این را هم بخوانید ) :

شناسنامه برنامه تلویزیونی

 • کارگردان: پرستو شاه‌محمدی
 • انیماتور: احمد مولایی
 • موسیقی: علیرضا بابایی
 • تکنیک: کروماکی و موشن
 • تعداد قسمت: ٧٠
 • مدت: ۱۳ دقیقه‌ای
 • کشور سازنده: جمهوری اسلامی ایران
 • تهیه شده در: شبکۀ کودک و نوجوان – کانال نهال

 

نکنه ها :

 •  در بالا به برنامه ای به نام خداوند لک لک ها را دوست دارم اشاره کردم ، راستش این برنامه را در دوران کودکی خود می دیدم و نام دقیق آن را به خاطر ندارم ، یادم می آید آقای رحماندوست یک تکه از قصه را می خواند و بعد قسمتی انیمیشن پخش می شد و همینط.ر پاسکاری . البته سل انیمیشن بودها ! اگر اسمش را می دانید و یا این برنامه را دارید ؛ خوشحال می شوم برایم بگذارید
 • اینها نظر شخصی ام است ، می تواند با نظر شما مخالف باشد. با حداقل ۵ سال کار تو حیطه قصه گویی به خودم اختیار دادم بدون اجازه شما 🙂
 • در مورد شبکه کودک که شبکه خودش رو دو تا شبکه کرده ، به نظر من بسیار بی معنی و خنده دار است . این مدل را فقط در برنامه های ماهواره ای که آنتن اجاره می دهند دیده ام ، صبح فارسی ، نیم ساعت بعد اسکاندیناوی !! لطفا نکنید این کارهای غیر حرفه ای رو . یا حداقل بگید از کجا یاد گرفتید ما هم بر علم خود بیافزاییم .
 • من به فرآیندهای ساده خوانی کتاب ، مثل کتاب گویا و … می گم ، کتاب نوشیدن . هرچند کتاب های گویا را در این حد نمی دانم چون روخوانی صرف است . اما واقعا  ” من میخونم تو گوش کن ” نوشیدنی خوبی است .
 • به جای تیتراژ می تونستم بگم ” عنوان بندی ” .
 • یک مصاحبه در روزنامه جام جم با عوامل برنامه انجام شده (اینجاست )

Save

Save

Save

The following two tabs change content below.
ایمان میقانی
فیلمسازی که فیلم نسازد، میشود همین وبلاگ نویس پیش رویتان که گاهی سر از برنامه نویسی و گاهی از رسانه در می آورد . این وبلاگ را فرصتی برای بیشتر در کنار هم بودن می دانم .
ایمان میقانی

Latest posts by ایمان میقانی (نمایش همه)

 • سميرا

  با سلام
  در ابتدا از توضيحاتتون بايد بگم كه حتما و حتما قبلا اطلاعات كافي رو داشته باشيد و بعد نظرتون رو ثبت كنيد،،،من اين توضيحات رو براي شما مينويسم تا برايش پاورقي بگذاريد،اول اينكه شما ميدونيد كه اين تصاوير مجري بدون هيچ ابزاري روي پرده كروماكي گرفته ميشه،،، دوم اينكه لباس به عهده كارگردان و تهيه كننده هستش،،،،و سوم اينكه همه اين برنامه رو دوست دارن به خصوص كودكان،،، شما درست نيست پشت آقاي بياباني با اين همه سابقه تئاتر ،و كارگرداني،و صدا بيان ،ازشون ايراد بگيريد

  • ایمان میقانی

   ایمان میقانی

   سلام
   فکر کنم متن رو باید کمی با دقت بخونید. جناب بیاباتی از دوستان خوب بنده هستند، مسلما سابقه افراد هنر ایشان و بسیاری موارد دیگر سبب نمی شود همیشه و در همه جا ستاره باشند. متن بسیطی هم برای بنده در تلگرام فرستادید. اگر دقت کرده باشید در متن در خصوص پوشش ایشان (که مسئولش هم ایشان نیستند) اظهار نظر شده. به هر حال این روزها با تکرار مجدد این برنامه نشان داده شده که برنامه ای موفق و مورد پسند کودکان بوده است.

 • با تشکر از ارسال دیدگاه .

  نظر میانه فعال باشد، نیازی به ارسال هر گونه نظرات ارسال شده می باشد .