روزهای زیادی است که برنامه های کودک تلویزیون (خودمان را می گویم ) کم فروغ شده ، اما از لابه لای این همه برنامه های تکراری که دارند پخش می شوند ، یک برنامه هست که میخکوبت می کند ! یاد خیلی روز های پیش می افتی ، یاد میگیری و زمان برایت کش می آید ! چون دارد برایت کتاب می خواند … بهتر بگویم ، کتاب می کشد یا یه جور دیگر کتاب می بینی .

من می خونم تو گوش کن

من می خونم تو گوش کن

“من می خونم ، تو گوش کن ” ، یک مجموعه تلویزیونی است که از شبکه کودک (این روز ها شده شبکه نهال و پویا ) پخش می شود ، حدود ۱۵ دقیقه برنامه ، که در هر برنامه یک کتاب را برای بچه ها می خواند . برنامه ای که اصلا شبیه برنامه های قبل از خود نیست .

راستش کمتر شده من اینجا برنامه تلویزیونی را توصیه کنم اما حتما این برنامه را ببینید ، برنامه ساز با تیزهوشی فراوان کاراکتر ها و نقاشی های کتاب را جان بخشیده و مجری را به قلب ماجرا می فرستد . بگذارید برایتان بشمارم تا بفهمید چرا می گویم تیز هوشی  :

۱- برنامه با یک مجری اداره می شود ، پس مسلما خشک نشستن و ایستادن که منتفی است . با خود بازی کردن هم خنده دار است بخصوص برای بچه های این دور و زمانه . پس مجری با کاراکترهای کتاب هم کلام و  و هم بازی می شود.

۲- وقتی مجری وارد داستان شد ، دیگر نمی توان داستان را نعل به نعل از روی کتاب خواند ، پس از یک بازنویسی مختصر ، نایجه این میشود که بعد از دیدن این برنامه هنوز هم این کتاب امکان خریدن وخواندن مجدد دارد . (این دقیقا همان نکته ای است که در برنامه ی “خدا لک لک ها را دوست دارد ” با مجری گری مصطفی رحماندوست ، رعایت نشد . حتما پا ورقی را بخوانید )

۳- انیمیشن ها محدود هستند (limit animation ) . اما یک خوبی دارند . از فضای تصویر گری کتاب کودک می آیند . حتما می دانید زیبا ترین قاب های کودکان نه در انیمیشن ها که در کتاب ها بوده و هستند . (لطفا این چند سال اخیر و آن چند ناشر معلوم الحال را کنار بگذارید ). پس زمانی برای خلق کاراکتر و فضا نیاز نیست .

البته ناگفته نماند تبدیل یک تصویر ثابت به کاراکتر و فضا ، گاهی بیشتر از خلق کاراکتر زمان می برد ، پس تین به معنای راحتی کار نیست . اما دغدغه آفرینش کاراکتر سهل شده است .

۴- پس از دستور رهبر در خصوص معرفی کتاب ، به جد این تنها برنامه ای است که دارد این رسالت را انجام می دهد ( در میان همه برنامه های تلویزیونی  )

۵- روی دکوپاژ وقت میگذارم ! داستانم آماده است . همین باعث شده که اینکار خوش ساخت تر باشد .

۶ – راوی هم داریم . چقدر خوب .

۷- من هم می توانم توی کتاب بروم ، چون مجری رفت . پس کار با تخیل کودک همراستا است . این نکته از نظر من خیلی مهم است .

شخصا از اینکه یک نفر برایم کتاب بخواند خوشم می آید ، شاید همین باعث شده تا از اینقدر از این برنامه تعریف کنم . اما بگذارید یکم هم سختگیر باشیم و بگوییم :

جای یک تصویر گر کودک در این برنامه خالی بود ، برخی فضا ها مثل کتابخانه و … خیلی کلیشه است ، اینجا ها یک تصویر گر می خواهیم .

تیتراژ برنامه با آن ترانه خوب و شادش ، به پای خود برنامه نرسیده است .

مجری برنامه ” بیژن بیابانی ” اجرای عالی ای ندارد ، و البته لباس و گریمش را هم نپسندیدم . ( لباسش در ورود به ماجرای کتاب همان لباس اول است و البته همان اولی هم  … ) در این مورد البته گویا نظر من با مخاطبان برنامه کمی متفاوت است {  نظر مخاطبان برنامه را از اینجا بخوانید  }

و در پایان روند انتخاب و معرفی کتاب در ابتدا و انتها خطی و تکراری است و در همه قسمت ها تقریبا یکسان است .

من که فکر می کنم اگر خودتان این برنامه را ببینید ، دوستش خواهید داشت . و البته می توانید “من می خونم ، تو گوش کن ” را از اینجا ببینید .

شناسنامه برنامه تلویزیونی

پاورقی (لطفا این را هم بخوانید ) :

  • کارگردان: پرستو شاه‌محمدی
  • انیماتور: احمد مولایی
  • موسیقی: علیرضا بابایی
  • تکنیک: کروماکی و موشن
  • تعداد قسمت: ٧٠
  • مدت: ۱۳ دقیقه‌ای
  • کشور سازنده: جمهوری اسلامی ایران
  • تهیه شده در: شبکۀ کودک و نوجوان – کانال نهال
نکته ها

در بالا به برنامه ای به نام خداوند لک لک ها را دوست دارم اشاره کردم ، راستش این برنامه را در دوران کودکی خود می دیدم و نام دقیق آن را به خاطر ندارم ، یادم می آید آقای رحماندوست یک تکه از قصه را می خواند و بعد قسمتی انیمیشن پخش می شد و همینط.ر پاسکاری . البته سل انیمیشن بودها ! اگر اسمش را می دانید و یا این برنامه را دارید ؛ خوشحال می شوم برایم بگذارید
اینها نظر شخصی ام است ، می تواند با نظر شما مخالف باشد. با حداقل ۵ سال کار تو حیطه قصه گویی به خودم اختیار دادم بدون اجازه شما
در مورد شبکه کودک که شبکه خودش رو دو تا شبکه کرده ، به نظر من بسیار بی معنی و خنده دار است . این مدل را فقط در برنامه های ماهواره ای که آنتن اجاره می دهند دیده ام ، صبح فارسی ، نیم ساعت بعد اسکاندیناوی !! لطفا نکنید این کارهای غیر حرفه ای رو . یا حداقل بگید از کجا یاد گرفتید ما هم بر علم خود بیافزاییم .
من به فرآیندهای ساده خوانی کتاب ، مثل کتاب گویا و … می گم ، کتاب نوشیدن . هرچند کتاب های گویا را در این حد نمی دانم چون روخوانی صرف است . اما واقعا ” من میخونم تو گوش کن ” نوشیدنی خوبی است .
به جای تیتراژ می تونستم بگم ” عنوان بندی ” .
یک مصاحبه در روزنامه جام جم با عوامل برنامه انجام شده (اینجاست )