ایمان میقانی منو

لینک

تن تن و سنباد

این داستان را شما بزرگتر ها برای کودکانتان بخوانید . حتما شما بخوانید ! چرا که باید با این کتاب خاطره ساخت .

کمی قبل مجالی شد تا “تن تن و سنباد ” را بخوانم ،اینکه کتابی در سال ۷۳ نوشته شود و الان پرفروش شود … خودش کلی دردسر است . یکی همین عقب افتادن از زمان !

پیش بینی هوشیارانه نویسنده در مورد ماهواره در آن سال ، اکنون یک امر بدیهی است که کمی فصل آخر داستان را برایمان نصیحت وار می کند ، در حالی که در آن دوران می توان گفت یک معما بود .

یکی از موارد جالب داستان دوری از حس ناسیونالیستی مفرط بود ، نویسنده شرق را در برابر غرب قرار داده و نه همه را در مقابل ایران . اما یک جای ماجرا کمی می لنگد که آیا همه شرق خاورمیانه است و شمال آفریقا ؟ چین شرق نیست و یا ژاپن . در حالی که نویسنده زحمت می کشد و تمام کاراکترهای آشنای داستان (مثل تن تن و … ) را تصویر می کند ، بهتر بگویم دوباره شرحشان می دهد ، کاش کمی هم از شرق دور یاد می کرد … باور کنید آنها هم افسانه دارند .

تن تن و سنباد

تن تن و سنباد

علی بابا و سندباد هر چند کاراکترهای اصلی هستند اما واقعا قهرمان داستان یک جورهایی “نخودی ” است ( من عاشق نخودی ام  (:   ) . و حتی پایان داستان را رستم دستان جمع می کند . پس جناب میرکیانی دین خود را به قهرمانان ایرانی ادا کرده است . بدون هیچ اغراقی .

اما داستان باید قابل باور باشد . چرا باید تن تن کاراکتر منفی باشد را درک نمی کنم . تن تن یک ژورنالیست اخلاق گرا است . نه فرمانده جنگ !

یک جایی توصیف ظاهر سوپرمن، من را یاد بتمن انداخت ! که برایم جای تعجب داشت .

فارغ از ریز بینی ها تن تن و سنباد یک دوئل غربی بود در یک سرزمین شرقی . اما باید یادمان باشد ، با یک کتاب نمی توان شخصیت و قهرمانانی که با همان رسانه های مورد اشاره سلطه قهرمانی شان را فریاد زده اند ، یک شبه ضد قهرمان شوند . بهتر بود در طول داستان تغییر کنند. البته در مورد تن تن این تلاش شده بود که نا موفق بود .

همیشه نبرد جواب نمی دهد ؛ این که ما قهرمانانمان را در گنجه خانه ها حبس کرده ایم گناه غربی ها نیست. باور کنید تن تن توصیف نمی خواست اما رستم را هر چه توصیف کنیم کم است . مگر داستان رستم قابلیت تبدیل شدن به کمیک استریپ را ندارد ؟ ( یادم می آید سیزده چهارده سال پیش، خودم این کار را کرده ام ).

کمیک استریپ زال (داستان پدر رستم ) - ایمان میقانی - 1381

کمیک استریپ زال (داستان پدر رستم ) – ایمان میقانی – ۱۳۸۱

یادمان باشد ، تقریظ رهبر انقلاب بر رمان نوجوان «تن‌تن و سندباد» اثر محمدمیرکیانی ، به معنی اتمام کار نیست . این فرمان شروع یک حرکت است . حرکتی که همه به آن اعتقاد دارند و بسیار هشدار داده اند . این یک نهیب است برای مسئولان فرهنگی که اکنون آقای میرکیانی را مجبور کرده اند بین قهرمان های افسانه های غربی و شرقی جنگی به راه بیاندازد که ما برنده اش باشیم . ( که اگر به همین شیوه راه را پیش بگیریم ، تنها در یک فصل مانده به انتهای همین کتاب برنده ایم و در غیر این صورت حتی در فصل آخر همین کتاب هم بازنده ایم )

و در پایان توصیه می کنم این داستان را شما بزرگتر ها برای کودکانتان بخوانید . حتما شما بخوانید ! چرا که باید با این کتاب خاطره ساخت .

Save

Save

Save

Save

The following two tabs change content below.
ایمان میقانی
فیلمسازی که فیلم نسازد، میشود همین وبلاگ نویس پیش رویتان که گاهی سر از برنامه نویسی و گاهی از رسانه در می آورد . این وبلاگ را فرصتی برای بیشتر در کنار هم بودن می دانم .
ایمان میقانی

Latest posts by ایمان میقانی (نمایش همه)

  • با تشکر از ارسال دیدگاه .

    نظر میانه فعال باشد، نیازی به ارسال هر گونه نظرات ارسال شده می باشد .