ایمان میقانی منو

لینک

تاریخچه اپل آی‌پاد، ۱۵ سال، ۱۵ نسل و ۱۵ بار تغییر

منتشر شده در بامیلو بلاگ

پانزده سال پیش، در ۲۳ اکتبر ۲۰۰۱، استیو جابز بر روی صحنه ایستاده بود و می‌گفت:
بروید با این واکمن‌ها و نوارهای کاست خداحافظی کنید، ببینید عمو جابز براتون چی آورده !؟ آی‌پاد. و از آن روز، آی‌پادها توی جیب همه هستن.
خلاصه روش مردم برای خرید و گوش دادن به موسیقی (مردم خارجی، ما که همین‌جور دانلود می‌کنیم) تغییر کرد، بر پایه و اساسی که اپل برای آیفون‌ها و آی پد هایش گذاشت. و درحالی‌که طراحی آی‌پاد کلاسیک درنهایت دو سال پیش بازنشسته شد، هنوز هم بخشی جدایی‌ناپذیر از تاریخ این صنعت و فنّاوری است.

آی‌پاد
بنابراین در اینجا نگاهی می‌اندازیم به برخی از نکات برجسته در تاریخ امپراتوری پخش‌کننده‌های MP3، از چرخنده‌های (توقع ندارین که بگم اسکرول) پلاستیکی فیزیکی از آی‌پاد اصلی به شیشه صاف و سطح آلومینیومی از آی‌پاد لمسی امروز.

آی‌پاد (نسل اول) – ۲۰۰۱

آی‌پاد (نسل اول) - 2001

قیمت: ۳۹۹ دلار

گرونه خوب، ۱۵ سال پیش البته دلار به این گرانی‌های الآن نبود که! ولی گران بود.  ۵GB حافظه داشت، یک پورت FireWire برای اتصال به رایانه‌های اپل، و یک چرخنده (اسکرول) فیزیکی دوار. نسخه نسل دومی هم داشت، چرخنده‌اش عوض شد و از ویندوز هم پشتیبانی می‌کرد.

آی‌پاد (نسل سوم) – ۲۰۰۳

آی‌پاد (نسل سوم) - 2003

اولین طراحی مجدد اساسی برای آی‌پاد، و شاید بیشترین فاصله از دکمه لمسی نمادین، کنترل رسانه‌ها به‌عنوان دکمه‌های لمسی جداگانه به بالای چرخ اسکرول نقل‌مکان کرد. همچنین معرفی کابل اتصال ۳۰ پین آی‌پاد که اکنون از بین رفته، قرار بود که پورت انتخابی تمام دستگاه‌های تلفن همراه اپل باشد تا زمانی که پورت لایتنینگ در سال ۲۰۱۲ معرفی شد.

آی‌پاد مینی – ۲۰۰۴

آی‌پاد مینی - 2004

آی‌پاد مینی کوچک‌تر، باریک‌تر از آی‌پاد معمولی، با ذخیره‌سازی کمتر ( ۴GB یا ۶GB) بود، اما در رنگ‌های تودل‌بروتر ! مهم‌تر از آن، اولین مدل آی‌پاد مجهز به Click Wheel ( فارسی‌اش میشه یه جورایی چرخ کلیک پذیر) ، که یک جزء اصلی از طراحی آی‌پاد برای پسا آی‌پادها شد.

آی‌پاد (نسل چهارم) – ۲۰۰۴

آی‌پاد (نسل چهارم) - 2004

یعنی به هر کی بگی آی‌پاد، اینو می کشه، کلاً تصویر مردم از آی‌پاد در ذهن مردم ای نسله. نمای جلویی پلاستیکی سفید با «چرخ سیخونک پذیر» (click wheel)  خاکستری. صفحه‌نمایش‌ای سیاه‌وسفید که البته بعداً رنگی‌اش هم اومد!

آی‌پاد نسخه U2 – سال ۲۰۰۴

آی‌پاد نسخه U2 - سال 2004

U2 معروف اپل، نسخه‌ای از نسل چهارم آی‌پاد (هر دو مدل سیاه‌وسفید و رنگی‌اش) و بعد نسل پنجم آی‌پاد با امضای لیزری  گروهی از خواننده‌ها در پشت آن. در طرحی ویژه با ترکیب رنگ‌های سیاه‌وسفید و قرمز.

آی‌پاد شافل (نسل اول) – ۲۰۰۵

آی‌پاد شافل (نسل اول) - 2005

آی‌پاد شافل یه فلش درایو بود، درواقع یک USB که توش میشه آهنگم گوش کرد. وسیله‌ای کاربردی برای انتقال اطلاعات. یعنی یکمی بیشتر از آهنگ گوش کردن، البته  با صفحه‌نمایش، کمی هم ارزان‌تر بود چون قیمت تمام‌شده‌اش هم کمتر می‌شد.

آی‌پاد نانو (نسل اول) – ۲۰۰۵

آی‌پاد نانو (نسل اول) - 2005

یک آی‌پاد مینی کوچک بود، اما آی‌پاد نانو به طرز باورنکردنی‌ای نازک بود (با ۰٫۳ اینچ ضخامت) هنگامی‌که آن را برای اولین بار توزیع شد. اما فقط در رنگ مشکی و سفید در دسترس بود، ولی یک مدل نسل دوم هم به ارمغان آورد با پوشش آلومینیوم رنگارنگ، که بین کاربرا محبوب هم شد.

آی‌پاد (نسل پنجم) – ۲۰۰۵

آی‌پاد (نسل پنجم) - 2005

نسل پنجم آی‌پاد یک بدنه و صفحه‌نمایش گسترده‌تر داشت، یعنی آقا فیلمم می تونی ببینی، ما حواسمون به همه چی هست! نه این شعار تکراریه، ما به‌عنوان اپل، حواسمون به ویدئو هم هست. تلویزیون، موزیک ویدئو، و بعدازآن، فیلم کامل به فروشگاه iTunes اضافه شد.

آی‌پاد لمسی (نسل اول) – ۲۰۰۷

آی‌پاد لمسی (نسل اول) - 2007

چند ماه پس از آی‌فون اصلی منتشر شد، آی‌پاد لمسی ارائه تجربه مشابه در iOS برای کاربران بود.  یه جورایی داشت می‌گفت اپل تو آینده به کجا میره.

آی‌پاد کلاسیک – ۲۰۰۷

آی‌پاد کلاسیک - 2007

آخرین‌مدل از آی‌پاد اصلی، آی‌پاد کلاسیک بود. نرم‌افزار تجدید شد، پوشش پلاستیکی فلزی شد (حالا آلومینیوم، یه فلز خوب) . ۶۰GB ، بالاترین ظرفیت ذخیره‌سازی ارائه‌شده، که آی‌پاد تاکنون فروخته است و البته در سپتامبر ۲۰۱۴ تولید و عرضه آن متوقف شد.

آی‌پاد نانو (نسل پنجم) – ۲۰۰۹

آی‌پاد نانو (نسل پنجم) - 2009

اپل تا جایی که تونست رُس این برند نانو خودش رو کشید!  با عوامل و شکل‌های مختلف، ازجمله نسل سوم نانو، و مدل کشیده نسل چهارم و غیره. تازه یک  نسل پنجم هم زد که دوربین فیلم‌برداری و یک اسپیکر هم داشت.

آی‌پاد لمسی (نسل چهارم) – ۲۰۰۱

آی‌پاد لمسی (نسل چهارم) – 2001

حذف تدریجی بلندگو. طراحی جدید مدل دوم و نسل سوم آی‌پاد لمسی، با سخت‌افزار به‌طور فزاینده قدرتمندتر که از پیشرفت‌های سرریز شده از آی‌فون ریختن توش. در نسل چهارم لمسی قسمت پایینی دستگاه باریک‌تر طراحی شد، دو دوربین جلو و رو به عقب اضافه شد، پشتیبانی از FaceTime و  شبکیه چشم.

آی‌پاد شافل (نسل چهارم) – ۲۰۱۰

آی‌پاد شافل (نسل چهارم) - 2010

اپل دیوانه می‌شود! یه بار همش صفحه‌نمایش، این دفعه کلاً بدون صفحه‌نمایش. پس از تغییرات عجیب‌وغریب مختلط نسل سوم، که دکمه‌های فیزیکی حذف شدند و  همه  به‌طور کامل رفتن روی هدفون، حالا  آی‌پاد شافل اپل شبیه به طراحی نسل دوم است! کوچک، با یک کلیپ مامانی بر روی دستگاه ، که قشنگ بتونین جلوی چشم ملت به یقه نصب کنین و چشمشون رو در بیارین و با کنترل سخت افزاری  (دکمه‌ای، یه عده‌ای می گن دگمه درسته، اگه می دونید تو کامنتها تکلیف من و با بقیه روشن کنید).

آی‌پاد نانو (نسل هفتم) – ۲۰۱۲

آی‌پاد نانو (نسل هفتم) - 2012

بازم نانو! در حال حاضر فرم نانو شبیه آی‌پاد لمسی است با یک دکمه صفحه‌نمایش لمسی و صفحه اصلی، اما فاقد بسیاری از قابلیت‌های نرم‌افزاری،که می گن از دستگاه‌های iOS قوی‌تر است.

آی‌پاد لمسی (نسل ششم) – ۲۰۱۵

آی‌پاد لمسی (نسل ششم) - 2015

نسل پنجم آی‌پاد لمسی تغییری است  از آی‌پاد کلاسیک esque . تجربه لمس آلومینیوم براق به آلومینیوم براق رنگی‌تر. مدل نسل ششم فعلی سال گذشته معرفی شد و با استفاده از طراحی مشابه اما پردازنده به تراشه A8 آیفون ۶ به‌روزرسانی شده است . (در حال حاضر آیفون ۷ از پردازنده A10 فیوژن یعنی دو نسل جلوتر بهره می‌برد).

منتشر شده در بامیلو بلاگ

The following two tabs change content below.
ایمان میقانی
فیلمسازی که فیلم نسازد، میشود همین وبلاگ نویس پیش رویتان که گاهی سر از برنامه نویسی و گاهی از رسانه در می آورد . این وبلاگ را فرصتی برای بیشتر در کنار هم بودن می دانم .
ایمان میقانی

Latest posts by ایمان میقانی (نمایش همه)

  • با تشکر از ارسال دیدگاه .

    نظر میانه فعال باشد، نیازی به ارسال هر گونه نظرات ارسال شده می باشد .